Home » סקירת מוצרים – תרופות לכאבי גב

סקירת מוצרים – תרופות לכאבי גב

כאבי גבכאבי גב תופסים אותנו תמיד לא מוכנים. כאבים אלה, אשר מקורם עלול להיות בשרירים, בעצמות, בעצבים או בכל חלק אחר של עמוד השדרה, נוטים להיות עזים, ומקשים מאד על התפקוד שלנו. זאת ועוד, בניגוד לכאבים אחרים, ייתכן בהחלט כי כאבי הגב יהיו מתמשכים. כתוצאה, נדרש להבין מהם הפתרונות הרפואיים המוצעים להתמודדות עם הכאב.

המציאות מראה כי ניתן להתמודד עם כאבי רב בדרכים שונות, כאשר הקו הראשון של הטיפול הוא טיפול תרופתי, אשר נעשה פעמים רבות במקביל לפיזיותרפיה או לשימוש באביזרים אורתופדיים ייעודיים.

רוב המקרים יכללו שילוב של טיפולים כאלה, כשרק במספר מועט של מקרים יתבצעו ניתוחים כירורגיים, הנחשבים למורכבים מאד באזור זה, ומהווים לרוב מוצא אחרון. אנחנו נתייחס כאן לתרופות העיקריות המקובלות לכאבי גב כיום.

משככי כאבים כלליים

רשימת התרופות להתמודדות עם כאבי גב רחבה בכל קנה מידה, כאשר ניתן להבחין בין מספר קבוצות עיקריות. כמו כן, יש הבדל בטיפול בין האזורים השונים של הגב, ובהתאם למהות הכאבים (מתמשכים או חד פעמיים). קבוצה ראשונה של תרופות היא משככי הכאבים הכללים למיניהם, הנלקחים לרוב בתחילת הדרך, ואינם מצריכים מרשם רופא.

פאראצטמול היא תרופה בסיסית מאוד, המגיעה בשמות מוכרים דוגמת אקמול או דקסמול, והיא אינה כוללת בתוכה תופעות לוואי משמעותיות. תרופה מעט "חזקה" יותר היא איבופרופן (בשמותיו המסחריים נורופן, אדקס או אדוויל), שיכול בהחלט לסייע להתמודד עם כאבים גם במקומות אחרים בגוף.

תרופות אלה כן כוללות בתוכן תופעות לוואי מסוימות, ולכן השימוש בהן לרוב הוא נקודתי וקצר מועד. תרופות משככות כאב בעלות השפעה גדולה יותר, ביניהן קודאין, מיועדות להתמודד עם כאבים עזים יחסית, והן מצריכות מרשם רופא.

משככי כאבים אופייטים

משככי הכאב האופייטים יילקחו אף הם במקרה של כאבים אקוטיים משמעותיים, באופן יחסי. מכיוון שגם כאן יש לא מעט תופעות לוואי שעלולות להיכנס לתמונה, דוגמת בחילות, הרגשת טשטוש או פגיעה ביכולת השיפוט, משך זמן הנטילה צריך להיות קצר עוד יותר. חשוב להדגיש כי משככי הכאבים האופייטים כוללים בתוכם סכנת התמכרות, והתפקיד העיקרי שלהם הוא הקלת התסמינים או הכאבים, ולא זירוז ההחלמה מהם.

אחת התרופות המרכזיות בקבוצה הזו היא טרמדול, כאשר שילוב עם תרופות מהסוג הקודם הוא בהחלט בגדר אפשרות טיפול נפוצה.

תרופות מרפות שרירים

כאמור, כאבי גב עלולים להיגרם עקב בעיות שונות בשרירים בסביבת עמוד השדרה, או לכל הפחות עלול להיות חשד שכך הדבר. תרופות שתכליתן ריפוי שרירים עשויות, לכן, לסייע בהתמודדות עם הכאבים, גם אם היעילות שלהן נמוכה באופן יחסי. בין התרופות המשמעותיות בקבוצה הזו ניתן למנות תרופה בשם אסיבל (דיאזפאם), שכוללת בתוכה תופעות לוואי דוגמת עייפות או תחושת טשטוש.

סטרואידים

את הסקירה ממשיכים עם התרופות הסטרואידיות, אשר נלקחות לרוב בבליעה. ברוב המקרים, ישמשו תרופות אלה להתמודדות עם סוג מאד מסוים של כאבי גב – סכיאטיקה אקוטית (למעשה, דלקת בעצב הסכיאטי). חשוב להדגיש כי לא ברור עדיין האם נטילת סטרואידים בצורה של הזרקה מסייעים להתמודדות עם כאבי גב גם כן.

תרופות טבעיות

כמו בתחומים רפואיים אחרים, גם בכל הנוגע לכאבי גב אנשים מחפשים בשנים האחרונות יותר ויותר תרופות טבעיות: צמחי מרפא, תוספי תזונה או אפילו שינויים כוללים יותר בהרגלי האכילה. בהקשר הזה, ניתן למנות מספר רכיבים שנהוג לחשוב שמסייעים עבור הסובלים מכאבי גב, ובכלל זה מוצרים עשירים בויטמין D, מוצרים בהם כמות גדולה של ויטמין B12,  מוצרים בהם מגנזיום או אפילו מוצרים הכוללים קרם קפסאיצין (למעשה, החומר הפעיל בפלפל חריף אדום).

מיי מדיק

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-9033651

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר